Nadpis
[CNW:Counter]


Mapy

Kolínsko - vyznačeny obce, ve kterých žili moji přímí předkové.
Rakovnicko - s vyznačenými obcemi, ze kterých pochází má rodina.
Mrákotínsko - obce Mrákotín, Dolní Cerekev, Dolní Vilímeč, Malý Pěčín, Černíč, Telč, Radkov a Strachoňovice.


Mapy ze stabilního katastru

Stabilní katastr sestával z mapování usedlostí a pozemků na území českého království. Probíhal v letech 1817 až 1869 a došlo ke zmapování jak velikosti a polohy jednotlivých pozemků a domů, tak i výnosů z nich plynoucích. Hlavním důvodem pro vznik katastru byla potřeba přesných vojenských map habsburské říše. Katastr měl vytvořit stálý seznam všech pozemků zatížených daní. Více informací najdete na Zeměměřiči.

První mapou, která se zde objeví, je výřez ze stabilního katastru pro obec Mrákotín, který zahrnuje centrum obce. Je zde zřetelně zobrazený kostel, jižně od něj pak radnice a kovárna, dále v přímce na jih jsou pak usedlosti č.p. 39 a 41. Bohužel nejsou označeny čísly.


Mapy z I., II. a III. vojenského mapování

Využila jsem existence webu Staré mapy a dovolila jsem si vytípat odtamtud mapy vztahující se k oblastem, ve kterých žila moje rodina. Jsou to detaily obcí a jejich nejbližšího okolí.

Každá obec má vlastní html soubor, kde je jako první umístěna mapa z I. vojenského mapování, jako druhá pak mapa z II. vojenského mapování.

Obce:
Blovice - - - Buková - - - doplněno Černíč - - - nové Čestice - - - nové Dobrš - - - Dolní Cerekev - - - Dolní Vilímeč - - - Doupě - - - Dřešínek - - - Hodice - - - Horoušany - - - nové Hoslovice - - - nové Jezdovice - - - Kalubice - - - Kbel - - - Kejnice - - - Kolín - - - doplněno Kostelní Myslová - - - Kounice - - - Kraselov - - - Krupá - - - Libenice - - - Lubná - - - doplněno Malý Pěčín - - - Městečko - - - doplněno Mrákotín - - - Mutějovice - - - Nebušice - - - nové Nevcehle - - - nové Nuzín - - - Ohrada - - - nové Olšany - - - nové Panenská Rozsíčka - - - Plaňany - - - Podstupno - - - Prašný Újezd - - - Příbram - - - Přistoupim - - - Radešov - - - doplněno Radkov - - - nové Radkovice - - - Radovesnice - - - Rakovník - - - Ronov - - - Slaník - - - doplněno Slaviboř - - - nové Soběšice - - - doplněno Strachoňovice - - - nové Střídka - - - Sv. Anna u Kraselova - - - doplněno Šach - - - doplněno Telč - - - Terešov - - - Třešť - - - Třeštice - - - Tři Dvory - - - nové Vanůvek - - - Velká Buková - - - Velká Losenice - - - Veltruby - - - Vlašim - - - Volešná - - - Zibohlavy - - - Žabonosy - - - Žatec

Vzhledem k tomu, že je nutné použít copyrightu, uvádím ho zde, ne u každé mapy jednotlivě, protože z toho bych se zbláznila. ;o)))
© 1st and 2nd Military Survey, Austrian State Archive/Military Archive, Vienna.
© Geoinformatics Laboratory, University of J.E.Purkyne - http://www.geolab.cz
© Ministry of Environment of Czech Republic - http://www.env.cz

III. vojenské mapování

Náhodou jsem objevila i stránky týkající se 3. vojenského mapování z let kolem přelomu 19. a 20. století. Nepoužila jsem mapy celkově, ale jen výřezy ze tří listů, týkající se okolí Kolína, Telče a Rakovníka. Kolín a Telč už mám upravené, najdete je níže. Vsi nejsou nijak označené, zachovala jsem původní vzhled map.

Kolínsko
Telečsko
blízké okolí města Kolína, na V od Kolína ves Tři Dvory
okolí města Telče, hl. obce Mrákotín, Strachoňovice, Dolní Vilímeč