Nadpis


Zpět

Kalendář českých jmen

Aneb kdy se asi tak mohl v roce narodit můj předek?

Hodně může napovědět křestní jméno - dříve, cca do poloviny 19. století, mnohde, hlavně na vesnicích, i déle, totiž platilo, že pokřtění dostávali jména podle církevního kalendáře, po světcích, kteří měli svátek okolo data jejich narození. Proto se například Václavové rodili na přelomu září a října, Lucie na začátku prosince a tak podobně. Proto je možné v matrice v případě většiny jmen zamířit rovnou k nějakému určitému období, ve kterém ten který světec měl svátek. Rozhodla jsem se tedy připravit přehled nejčastějších jmen, která se v matrikách vyskytují. Přehled není po dnech, ale po měsících s tím, která jména se v tom kterém měsíci vyskytovala.

Toto pravidlo, stejně jako jiná pravidla, neplatí samozřejmě stoprocentně - Marie se rodily celý rok bez ohledu na to, zda se někde "v okolí" vyskytl svátek Panny Marie či nikoli, a i v dalších případech může dojít k výjimkám.

Jména budou průběžně doplňována, pokud tedy máte návrh na nějaké, které by rozhodně nemělo chybět, dejte mi vědět - buď e-mailem nebo v návštěvní knize.

Leden:
Anežka
Antonín
Pavel

Únor:
Josef
Matěj
Veronika

Březen:
Jiří
Josef
Kateřina
Rosina

Duben:
Jiří
Kateřina
Vojtěch

Květen:
Jan
Johana

Červen:
Antonín
Jakub

Červenec:
Jakub
Vavřinec

Srpen:
Bartoloměj

Září:
Ludmila
Václav
Voršila

Říjen:
Šimon
Voršila

Listopad:
Kateřina
Martin
Ondřej

Prosinec:
Barbora
Lucie
Tomáš