Grunta
Osada tato rozkládá se na severním úpatí "Kuklíka" s čtvrt hodiny cesty od Libenice na sever (254 m.)
Grunta patří k Libenicům, faru má vlastní, přiškolena jest k Libenicům. Stanice železniční jest Kolín nebo Hlízov, poštovní v Kolíně a telegrafní v Sedlci.
Paměti V 16. století patřila Grunta ke zboží Libenickému, s nímž pány měnila (čti Libenice). Roku 1612 ves Grunta, obsahujíc potažníka a 5 podsedkův celá vyhořela; oheň prý vyšel z neopatrnosti při pečení koláčů (DP. II, 131) Po válce třicetileté (1654) bydlel zde sedlák Jiří Brodský a podsedkové Jan Poláček, Jan Vaníček, Jan Kostečků, Šimon Šimeček a Petr Souček. Při popisu r. 1713 seděl zde sedlák Václav Pavlovský (měl 84 korce rolí) a zahradníci Jan Adamec, Řehoř Leder (4 1/2), Pavel Machovský (2), Matěj Havlovský (2) a Jan Starý (7). Úhrnem drželi 6 korců zahrad a chovali 7 koní, 3 voly, 10 krav a 10 jalovat, 30 ovec a 6 sviní (AZ. Kouř.) Roku 1778 rozšířena jest ves Grunta o 5 familiantských statečků a do r. 1843 vzrostla na 18 čísel s 156 obyvateli.
Chrám Zvěstování P. Marie
V 16. století vykonávali právo podací vladykové Libeničtí z Vrchovišť, kteří měli při kostele svůj pohřeb. V tom čase nebylo již v Gruntě kněze, nýbrž faráři kaňkovští docházeli do kostelíka zdejšího sloužit pro obec tu a blízké Libenice.* Roku 1542 stalo se, že paní Kateřina Libenická, vdova po Jindřichu Libenickém z Vrchovišť zmocnivši se zádušních věcí pobrala v Gruntě klenoty, kalichy, ornáty a jiné věci pravíc, že jí Kaňkovští jsou povinni chovati kněze. Starší kaňkovští zakázali však faráři svému přisluhovati pí. Kateřině a jejím poddaným. Když potom jakás žena pí. Libenické přišla s dítkem k faráři na Kaňk, nechtěl jí podati: i šla k děkanovi na Hory a ten se jí ujal proti faráři. Ale šepmistři, k nimž se zase utekli starší kaňkovští, dávali za právo starším. K nějakému boji právnímu však nedošlo. Klenotové kostel v Gruntě byli hojní. R. 1505 vypsáni jsou takto: Dva kalichy velké stříbrné, z nichž jeden je společný s kaňkovským, třetí malý kalich stříbrný a dva kalichy cínové; dvě korporálnice stříbrné. Ornát červeného aksamitu s květy, druhý brunátného aksamitu s květy, třetí kanichový starý, čtvrtý harasový nedobrý. Čtyři faflíky. Mšál pergamenový veliký, za který dáno 20 kop gr., graduál papírový v bílé kůži nový, knihy zpěvací, kancionál starý a agenda. Dva vomíraly (humerale) zbytečny, štole zbytečná červeného taffatu merhovaného, kazule zbytečná, rovněž komže jedna. Ubrusů 14, dvě ammplce nové, oltářík kamenný usazený do dřeva. Na velkém oltáři svícnů 6 a menších 12. (Šimek, Kutná Hora 254, 255) Od r. 1624 přisluhovali na Kaňku kněží z Kutné Hory a teprv r. 1762 zřízena tu opět fara, jejíž kněží přisluhovali v Gruntě. Starý chrám, ačkoli měl bohaté záduší, neopravován a sešel tou měrou, že byl r. 1814 zbourán. Zbyla z něho pouze věž se šnekem, k níž r. 1817 přistavěna jednoduchá loď s tříhranným chorem a malou sakristií po levém boku. (MS. 11) Roku 1900 obnovena fara v Gruntě a prvofarářem stal se Jan Záruba. Po pěti letech počato se stavnou nového chrámu dle nákresů c.k. stavebního rady Rudolfa Vomáčky. Chrám jest románská bazilika trojlodní o dvou věžích průčelních; zbudován jest z kamene hrubě přitesaného s výzdobou z pískovce hořického. Původní malířská výzdoba vyšla z rukou malíře Frant. Urbana a jeho choti.
Ze starého chrámu zbyt na věži severní zvon hladký (průměr 0.98, výška 0.73 m), mající uši jako cop spletené a při koruně nápis: kdoz te milugi a twau prawdu wyznawagi Pochází z doby husitské. Ostatní tři zvony ulity r. 1900 a 1908 u Arnošta Diepolta v Praze.
V předšíni chrámové zazděny jsou náhrobky Libenických z Vrchovišť, a to: 2. Mramorová deska s podobou paní a s erbem u nohou. Kolem desky nápis (porušený): 3. Mramorová deska v hořejší polovině obdélník proužky obtočený, v dolejší znak Smíškův. Okolo nápis: Farnost Gruntecká obsahuje osady Gruntu, Libenice, Hořany, Dolany a Čertovka, čítajíc 1195 duší; z nichž jest katolíků 847, evangelíků 342, bez vyz. 3. Podací kostelní náleží panství Býchorskému (Jan Kubelík). |