Nadpis


Zpět

Rod Nováků ze Třech Dvor

Tato rodina pro mě byla ještě nedávno velkou neznámou - a to do té doby, než mě kontaktoval můj dvojitý prabratranec Martin Křídlo. Díky němu jsem získala spoustu nových informací, které mé poznání značně (a to opravdu značně) rozšiřují.

Dozvěděla jsem se totiž, že ve Třech Dvorech existovaly hned tři rodiny Nováků. Což je věc, kterou jsem předtím tak nějak netušila.

Jedna rodina seděla na gruntě čp. 34 - to byli "moji" Novákové, resp. Novákové-Kadičové (viz. v Narovnání). Druhá na gruntu čp. 25 - to jsou Novákovi Martina Křídla. Poslední rodina, která byla zvána též Nováčkovi, seděla na gruntu čp. 28. O této rodině zatím nemám zprávy.


Grunt čp. 25

Tato rodina je rodina, v níž má kořeny Martin Křídlo. Drží tento statek minimálně od poloviny 18. století.

Prvním doloženým držitelem je zřejmě kolem poloviny 18. století Josef Novák. Jeho synem byl Jan, narozený pravděpodobně 10.6.1734. 14. ledna 1759 se oženil s Annou Vackovou, dcerou Jana Vacka ze Třech Dvor - v matrice oddaných není uvedeno, čím synem Jan byl, ale vzhledem k tomu, že Martin nenašel vhodnějšího kandidáta, usoudil, že Jan Novák, narozený 1734, je shodný právě s tímto Janem. Měli spolu minimálně devět dětí - Kateřinu Františku (4.10.1763), Jana Karla, Václava Jakuba (16.7.1768), Kateřinu (29.1.1769 - rozpětí mezi Václavem Jakubem a Kateřinou je podivné, ale je takto zaznamenané v matrikách), Anna Kateřina (24.8.1770), Kateřina (28.9.1773; oddána 25.10.1789 s Josefem Dvořákem, sedlákem ve Třech Dvorech čp. 5), Prokop (7.7.1776), Josef (2.4.1778), Marie Dorota (24.8.1780).

Nejstarší syn Jan se narodil 17. ledna 1766 a aby zajistil pokračování rodu, oženil se 15.8.1790 s Marií Malou (nar. 12.8.1767), dcerou Jana Malého ze Třech Dvor a Anny Kratochvílové.

2.4.1810 se jim narodil syn Prokop, který po otci převzal grunt. Jan zemřel 22.2.1832 a Marie o pět let později 8.4.1837, oba na rodinném statku. Prokop se 5. března 1832 oženil s Kateřinou Lexovou, která se narodila roku 1813 v Kojicích jako dcera Jakuba Lexy a Alžběty Verunáčové. Měli spolu alespoň dvě dcery, Marii (narozena 13. ledna 1839) a Annu. Kateřina i Prokop zemřeli na statku čp. 17 (Kateřina 6.3.1860, Prokop ji o poměrně dost let přežil a zemřel 15.7.1885) - zatím nevím, zda se jednalo o přečíslování nebo o zcela jiný dům, ale věřím, že se to brzy dozvím.

Anna se vdala před rokem 1863 za Jana Civína ze Třech Dvor 3. Měli spolu dceru Annu, narozenou 24.1.1863. Ta se 5.11.1881 vdala ve Třech Dvorech za Františka Pošíka (narozen 15.2.1854 ve Třech Dvorech 61). O jejich dalších osudech zatím nevím, jen vím, že Anna zemřela 28.5.1939 a František v roce 1934.

Marie se provdala 3. února 1857 za Václava Frančíka - další informace najdete na stránce věnované rodu Frančíků, kde jsou uvedeni jejich potomci. :o)


Jan Novák kupuje r. 1789 grunt čp. 25

Léta Páně 1789, dne 29. Februarii s povolením vzactného magistrátu mezi ouřadem hospodářským obecního důchodu králov. města Nového Kolína jakožto prodávající strany jedné, a Janem Novákem obci praveného král. města patřícím poddaným jakožto kupujícím strany druhé, jest tento dobrovolný a nezměnitedlný contract umluven a zavřen, a to sice:

Pravený ouřad hospodářský spolu pány měšťanskými de prasentanti na poslyšnou na vzactný magistrát pod datum 14. ledna 1789. roku zadanou žádost mocí tohoto kontracktu prodává a skutečně prodal Janu Novákovi k ruce syna Jana k jeho dědičnému vládnutí a držení statek sedlský pod Nro 25 ve vsi Třech Dvořích ležící:
Totiž:

Celé stavení jak takové ve svý bětnosti se vynachází z ohledu, že on Jan Novák v času téhož statku držení moc svým vlastním nákladem vpravil, šacovním způsobem za ... 90 fr - xc
neméně
k témuž statku připojený vzadu každé vzlášť zejména a jak oné mezují vyznamenaný rolní a louční grunty, a to

role 2. classis 8 měř. 1/4 máslu po 5 fr.  .................................
40 fr 18 3/4 xc
  3. --"-- 24 -"- 10 -"- 4  .................................
98 -"- 30 -"-
  4. --"-- 39 -"- 1 3/4 -"- 3  .................................
117 -"- 19 1/4 -"-
luka   18 -"- 6 1/4 -"- 5  .................................
91 -"- 57 1/4 -"-
To vše dohromady za sumu trhovou 438 fr 5 1/4 xc

pravím za čtyři sta třicet osm zlatých reind. 5 1/4 xc, na kteroužto trhovou sumu kupující Jan Novák jménem závdavku v čas svatého Havla roku běžícího 1789. jedenáct zlatých reind. 40 xc a pak každoročně v nadjmenovaným čase deset zlatých reind. až do vyplacení zvrchu pravené trhové sumy do důchodu obecního král. města Kolína vejrunkama proti quittanci klásti povinen jest, a se zavazuje, v protivném způsobu důchod moc a právo míti má, onen statek se všema k němu patřícíma grunty nazpátek vzíti, a jen toliko co by důkazlivě na stavení zlepšil, to jemu důchod vynahraditi povinen bude; tejkaje se pak císař. a královských daní, jako také v čas vyskytlých vojenských běhův, jest kupující strany povinost vše to, co dle usedlosti vypadá neb vypadnouti by mohlo, jakož také povinnosti vojanský, též vrchnostenský povinnosti a platy, jak takové nyní pozůstávají, neb časem k změnění by přijíti mohly, neméně to vše co v oném pod datum 12. Septembr. 1780. roku uzavřeným contractu nově uvedeného systému obšírně obmezeno jest, věrně a upřímně bez všeho sporu vybejvati, a své vrchnosti vždy poslušný býti, též onen grunt sedlský pro svý a budoucí jeho zvelebovati se zavazuje. A tak prodáno, postoupeno vše věrně a upřímně, na čehož potvrzení obojí strana nejenom se podepsala, ale také na potvrzení níže psaných svědkův, jim pak bez vší újmy, k podpisu snažně si dožádala, jenž se stalo v král. městě Kolíně dne a roku zvrchu psaného.

František Al. Jirsík
Jan Novák
Joseph Joh. Orrator
neuměl psáti dožádal
František Horrer
si mě Václava Novotnýho
Wentzl Waigert

Nadstojící smlouva se tímto schvaluje od ouřadu purgkmistrovského král. města Nového Kolína nad Labem d. 11. Marty 1789.

Josef Eckel
purgkmistr


Narovnání mezi bratry Matějem a Karlem Novákovými týkající se gruntu čp. 34 a chalupy č. 33

Zápis z gruntovní knihy týkající se jednoho vyrovnání mezi bratry, z nichž jeden, Karel Novák, je mým předkem - můžete ho najít ve vývodu rodiny Potůčkovy.
Pokud vám přijde, že je ten zápis zmatený, tak máte pravdu. Bratři Novákovi písaře doslova zblbli natolik, že je jednou zaměnil.

Zároveň je v tomto zápise krásně vidět změna jména - jejich otec Matěj se totiž původně jmenoval Kadič. A až tím, že přišel na Novákovský grunt, převzal jméno Novák.

Léta Páně 1799 dne 2ho měsíce máje stalo se jedno dobrovolné a nezrušitedlné narovnání a respective postoupení mezi dvouma bratry, totiž Matějem Novákem starším a Karlem Novákem mladším následujícím způsobem.

Předně: Pozůstanouce po jejich nebožtíkovi otci Matějovi Kadičovi jinak Novákovi statek sedlský ve vsi Třech Dvořích po numerem 34 conscriptionis spolu k němu patřícíma rolmi a lukami, na kterémžto statku oba bratři právo povyhledávajícnosti stejnýho dílu mají, pročež pozorujíce bratr mladší Novák, že jeho starší bratr při jeho nebožtíkovi otci se v tom statku stahal a jemu až do jeho smrti se živiti pomáhal, pročež upouštíce on od celé na tom statku k pohledávání mající praetense a povyhledávajícnosti, též jsouce spokojený, by jeho bratrovi Karlovi Novákovi mocí tohoto narovnání a respective postoupení k jeho vlastnímu a dědičnému užívání a vládnutí připsán byl a patřil, jenom vyjímajíce sobě Matěj Novák půl proutnice, totiž pod 1 strych 48  sáhů spolu s celou loukou u bažantnice (z které proutnice polovice mladšímu bratrovi Karlovi Novákovi až pod struhu zůstati a patřiti má) bratru svému Matějovi Novákovi dobrovolně k užívání postoupil, kteréžto půl proutnice spolu s celou loukou u bažantnice ležící Karel Novák mocí tohoto dobrovolného narovnání a respective postoupení bratru svému Matějovi Novákovi na věčné časy k svobodnému a dědičnému užívání postupuje a odevzdává s tou vejhradou, by on po otavách do své proutnice přes tu louku svobodně jezditi mohl. Co se ale

Za druhé: dotýče jak král., tak vrchnostenských daní a roboty, takové Karel Novák ze statku a Matěj Novák z půl proutnice a z celé louky platiti a niknouti, neméně robotu vybejvati neb za takovou platiti v určitých lhůtách povinný budou. A tak postoupeno a narovnáno vše věrně a upřímně.

Dávaje ouplnou moc, že toto dobrovolné narovnání a respective postoupení každého času i bez přítomnosti a vědomí jejich s povolením slavného ouřadu hospodářského tu, kde patří do patřičných kněch vtěleno býti může.

Na potvrzení čehož nejenom tejkající strany se vlastnoručně podepsaly, ale i také níže psaných svědkův k podpisu jim však neškodnému snažně jsou se dožádaly. Jenž se stalo v král. městě Kolíně dne, měsíce a roku svrch psaného.

Václav Novotný
rychtář
+ + + to jest
Matěj Novák postupující
neumíce psáti
dožádal se mě k podpisu
Josefa Jindru
Jan Horáček
svěděk
Karel Novák

Přítomný postoupení do gruntovní knihy k vtělení se přijímá. Od ouřadu hospodářského král. města Kolína dne 22. Septembris 1799.

Joh. Martinelli


Předání statku čp. 34 Josefu Novákovi a jeho ženě Alžbětě Mikšovské

Dnes níže psaného dne, měsíce a roku stala jest se mezi pozůstalou vdovou Annou Novákovou jakožto mateří a spoluvlastnicí oného ve vsi Třech Dvořích pod N. cons. 34 se vynacházejícího selského statku i s gruntovníma případnosti a Václavem Novotným jakožto od ní vyvoleným zástupcem oných po jejím nebožt. manželi Karel Novákovi pozůstalých dítek, totižto syna Josefa, Vojtěcha, Prokopa a Františka, pak dcery Marie z jedné a Matěj Mikšouským, rychtářem ze vsi Opočnice panství poděbradského, jménem a na místě jeho vlastní dcery Alžběty a nastávající manželky nejstaršího syna Josefa Nováka z druhé strany celá dobrá, dokonalá a nezrušitedlná úmluva, jakž následuje:

1mo Poněvadž ten nadpravený statek mezi všechné děti rozdělen býti nemůže a pro zachování téhož vdovy a zpředpravených dítek, z té příčiny velmi zapotřebí jest, že ona mateř skrze její churavost již dálej hospodařiti v stavu není, nějaký hospodář, by takový statek v zkázu nepřišel, ustanoven byl, pročež se vlastní mateř Anna Nováková spolu od ní zvoleným zástupcem oných dětí takto domluvila, by ten nadřečený statek spolu k témuž patřícíma nezakoupenýma grunty, jak kniha poukazuje, jejímu nejstaršímu synu Josef Novákovi a jeho nastávající manželce Alžbětě Mikšový dle stalého šacunku pr pět tisíc zlatých na bankocedulích, to jest jeden tisíc zlatých vídeňského verunku do vlastenstva připsán byl. Tehdy

za 2hé z ohledu toho všeho dle této úmluvy mateř Anna ovdovělá Nováková spolu nadpravených dětí zástupcem Václavem Novotným jim nadjmenovaným nastupujícím a nastávajícím manželům, a sice Josef a Alžběta Novákovským, onen jí do polovice s jejím nebož. manželem Karel Novákem vlastně patřící a ve vsi Třech Dvořích pod N. cons. 34 se nacházející sedlský statek spolu k témuž patřícíma nezakoupenýma grunty, jak kniha gruntovní poukazuje, a tím dálejc postaveným nářadím a dobytkem, totiž:

jedna klisna 5 ti, jedna 13 letá pr ................................................................................................................ 260 f W.W.
jednoho tažnýho vola pr ................................................................................................................ 80 -„-
jeden vůz pr ................................................................................................................ 40 f W.W.
pluch a brány ................................................................................................................ 30 -„-

tuto s vším právem, užitkem, břemenem a povinností do jejich dědičného vlastenstva, svobodného užívání a vládnutí odevzdává a postupuje. Proti tomu

za 3 tí nastupujícího a jeho nastávající manželky povinnost býti má z takových 5000 fr na bankocedulích neb 1000 fr vídeňského verunku svým bratrům a sestře a to

bratru Vojtěchovi 1000 f na bankocedulích .................................................................................................... 200 f W.W.
-„- Prokopovi 1000 f d o .................................................................................................... 200 -„-
-„- Františkovi 1000 f d o .................................................................................................... 200 -„-
sestře Marii 1000 f d o .................................................................................................... 200 -„-
mateři Anně 500 f d o .................................................................................................... 100 -„-
a tak v jednom 4500 f d o .................................................................................................... 900 f W.W.
ostatních ale ještě 500 f d o .................................................................................................... 100 -„-

za jeho otco- a mateřský podíl k sražení přichází.

Čehož tehdy činiti bude 5000 f na bankocedulích ........................................................................................ 1000 -„-

a sice

hned po sňatku svadebním bratru Vojtěchovi  ............................................................................................. 200 -„-
Prokopovi  ............................................................................................. 200 -„-
pak od téhož času za rok Františkovi  ............................................................................................. 200 -„-
dohromady  ............................................................................................. 600 -„-
ostatní ale  ............................................................................................. 300 -„-
ty a takové na tomž statku i s grunty až do řádného zaplacení v první přednosti pojištěný zůstávají. Totiž sestře Marii při dosáhnutí jejích právních let  ............................................................................................. 200 -„-
pak mateři Anně Novákový dle její vůle neb požádání  ............................................................................................. 100 -„-
činí těch  ............................................................................................. 300 f W.W.

zaplatiti, kterých pravených 600 f W.W. otec Matěj Mikšovský na místě jeho vlastní dcery Alžběty a jejího nastávajícího manžela Josef Novák v těch zpřed posazených lhůtách a těm tam vyznamenaným nápadníkům z toho ohledu, že ona za spoluvlastnici a zápisnici téhož statku připuštěna a uznána jest, sám ze svého vlastního jménem jejího přínosu mimo zde postaveného dobytka a obilí, a sice

jednu klisnu rysku pr  .................................................................................................................. 140 f W.W.
dvě krávy a jednu jalovici pr  .................................................................................................................. 70 -„-
16 kusů skopového dobytka pr  .................................................................................................................. 64 -„-
jednu prasnici s mladými prasaty  .................................................................................................................. 10 -„-
dva strychy pšenice pr  .................................................................................................................. 20 -„-
2      -„-        žita  .................................................................................................................. 20 -„-
4      -„-        ječmena  .................................................................................................................. 32 -„-

které on jim z pouhé otcovské lásky do živnosti daruje, zaplatiti se zavazuje. Dotýče se

za 4 té těch ještě na tu sumu scházejících a na tomto statku pojištěných 300 f W.W., tak takové nastupující a nastávající manželé mimo ještě k nadlepšení přicházejících 200 f W.W., a sice bratru Františkovi 100 f W.W. a sestře Marii 100 f W.W., a tak v jednom 500 f W.W. sami ze svého vlastního nápodobně v té určitý termíny a těm nápadníkům složiti a zaplatiti se vížou. A když tehdy

za páté: nastupující a nastávající Josef a Alžběta Novákovský manželé dědičné právo vlastnosti téhož řečeného statku jsou nabyli, pročež jejich neomylná povinnost jest a býti má, hned od 1 ho listopadu t.r. všechen již pozůstávající a budoucně od strany zemského řízení povstat mohoucí cís. kr. daně, magacíny a jinší břemena, jakož i vesnické onena sami niknouti a vybejvati. Dále

za 6 té nastupující a nastávající manželé mezi sebou se takto umluvili, že kdyby jedna neb druhá strana, čehož Bůh uchovej, bez zanechání nějakého dědice obojího pohlaví zemříti měla, ta na živě pozůstalá strana celého téhož statku a nábytku samojedině dědičkou a vladařkou býti má. Ostatně

za 7 mé odstupující mateř Anna ovdovělá Nováková sobě až do její smrti následovný vejminek dělá, totiž 5 str. rolí, a sice

pole pod červencem   1 str. 2 v
-„- u strže pr    - 3 -
-„- za Civínkovým pr   2 - 3 -
v jednom   5 str.

kteréžto pak nastupující sami hnojiti a jak sluší a patří svým vlastním potahem řádně zdělávati, jakož i obilí neb jinou zeleninu z takových až na místo při a odvážeti a jednu krávu v jejich chlívě přechovávati a pro vyživení takové každý rok 1 vůz sena, 1 vůz otavy dávati, pak jednu komůrku proti síni pro její potřebu ponechati a jí společný teplý byt v jedné světnici popřáti, se s ní dobře snášeti a ji slušně ctíti a předcházeti povinni býti mají. Konečně

Tejkající strany jsou přítomnou úmluvu a respective postoupení, které po předcházejícím povolení slavného hospodářského ouřadu k. města Kolína a vrchnoporučenském stvrzení i bez jejich přítomnosti v knihu patřící vtělené býti může, nejen sami vlastnoručně podepsali, ale i k nápodobnému, jim však neškodnému spolupodpisu si dva hodnověrný svědky schválně dožádaly.

Jenž se stalo v Kolíně dne 1 ho listopadu roku 1811.

Josef Novák syn
nastupující
+ + + Anna Nováková
odstupující mateř neumíce psáti
dožádala mě k podpisu
Jiřího Kunše, bych její jméno
podepsal, udělala svou rukou
3 křížky
Matěj Vacek rychtář
Jan Novák dožádaný svědek
Václav Novotný poručník
svolující

Přítomné úmluvy od strany vrchnoporučenské se stvrzuje a do kněh gruntovních třídvorských vtěliti se povoluje. Od hospodářského ouřadu k. města Kolína dne 11 Novemb 1811.

Johann Martinelli
Anwald