Nadpis


Zpět

Rod Potůčků

Když se v roce 1914 oženil můj pradědeček Jaroslav Bartl s Marií Potůčkovou, provázal tak naši rodinu s velice zajímavým rodem s pestrou historií. Byla to rodina mlynářská, která po několik generací vlastnila mlýn Peklo u Kolína.

Zatím nejstarším známým předkem je Jan Potůček, tkalcovský mistr, který se narodil v největším pravděpodobností v Cholticích na stejnojmenném panství. Tkalcoval v Ronově nad Doubravou, kde se oženil s Annou, dcerou Jana Kužela z obce zvané Křížovka na Vilímovském panství, nacházející se cca 7 kilometrů od Vilémova.

Tehdy i dnes to prý byly a jsou vlastně jen dva domy u silnice, kolem kterých postupně vyrostly nějaké ty chatky. Teď je jen otázkou, pod jaké panství Křížovka patřila. Buď pod Vilémov, nebo pod Ronov. Ale to snad časem najdu. Každopádně podle Pavlova e-mailu "patřila Ronovskému panství, stejně jako nejbližší okolí, tuším od roku 1760. Farou patřila k Běstvini, školu taky – tak od roku 1720 a kousek."

Jejich syn Josef se narodil někdy kolem roku 1796 v Ronově. Vyučil se krupařským mistrem (tedy tím, kdo mele kroupy a podobné) a přišel do Kolína, aby se stal mistrem mlynářským. Učil se pravděpodobně u svého budoucího tchána, Jana Zajíčka, který v Kolíně taktéž vlastnil mlýn. Je otázkou, zda vlastnil mlýn Peklo, jehož majitelem se později Josef Potůček stal, ale je to více než pravděpodobné.

Dne 4. února 1822 se Josef oženil s jeho dcerou Filipou nebo Filippinou, které bylo v době sňatku 25 let. Kolik měli dětí, je zatím otázkou, protože matriky pro Kolín jsou vedeny po roce, roce a půl, takže dohledat sourozence je přece jen problém.
Každopádně se jim v Kolíně č. 42 9. května 1828 narodil syn Josef, který se taktéž stal mlynářem na Pekle.

Otázkou teď je, co je vlastně Peklo? Věděla jsem, že je to mlýn na Pekelském potoce, ale kde přesně je umístěn, to mi zůstává zatím utajeno. Podle archiváře z kolínského okresního archivu by tento mlýn měl být těsně pod Štítarami, takže snad přímo pod rybníkem Peklo. Za komunistů tam byla výletní restaurace, dnes by budova mlýna měla být poměrně nově opravena. Ovšem nikdo z mých kamarádů a známých mi není schopen říct, že by si podobnou stavbu na Pekelském potoce vybavoval. Čekám na to, až se budu moci do Kolína zajet podívat. Snad to bude brzo.

Nebylo to brzo a do Kolína jsem se zatím nepodívala.. Ale Peklo jsem našla. :o))
A to úplnou náhodou při prohlížení jednoho odkazu na náš katederní web. Kolega ze školy nám poslal odkaz na staré mapy na stránkách Geolabu. Tak jsem zkusmo zabrousila na Kolínsko a ejhle, co na mě vyskočilo:

I. vojenské mapování, 1764-1768 a 1780-1783


Na levém okraji je mlýn Peklo, na pravém pak Tři Dvory. Jedná se o mapu z I. vojenského mapování Čech. Celkem mě tato mapa potěšila, i když na náhody už bych si pomalu měla zvyknout. Podle předpokladu je skutečně mlýn umístěn přímo pod rybníkem Peklo.

II. vojenské mapování, 1819-1858


Detail zakreslení mlýna Peklo v I. vojenském mapování


Ale stejně se těším, až se tam jednou zajedu podívat... :o)

Josef mladší se 5. června 1849 oženil s Marií Vojtěchovskou, dcerou truhlářského mistra Františka Vojtěchovského, rodem z Kolína č. 15 a jeho manželky Anny Řehákové. Anna Řeháková byla dcerou dalšího mlynářského mistra, tentokráte plaňanského.

Josefovi i Marii bylo v době sňatku 21 let (Marie byla asi o sedm měsíců starší než Josef, narodila se v roce 1827), proto oba potřebovali otcovské svolení. Josefův otec už ovšem nežil, proto dostal svolení od kolínského majestátu. Mariin otec žil, a proto mi matrika poskytla alespoň jeho podpis, malou památku na předky a jejich skutečný život.
Tomuto páru se narodili minimálně dva synové, a to v roce 1853 Karel a v roce 1854 Václav, který zemřel již 5 měsíců po narození.

Karel se dožil dospělosti. Nevím, zda byl nejstarším synem, a rodina musela mlýn opustit, nebo měl staršího bratra, který převzal mlýn po otci. Každopádně se Karel odstěhoval do Třech Dvor č. 63, stal se hostinským a obchodníkem a v roce 1888 se oženil. Jeho první manželkou byla Kateřina Hůlová, která zemřela po porodu druhého dítěte, dcery Marie, v roce 1892. Dcera zemřela několik dní po ní. Předtím měli už dvě děti, dceru Marii, která se narodila v roce 1888 a v roce 1889 zemřela, a syna Karla, který se narodil koncem roku 1889. Ten jako jejich jediné dítě přežil a v roce 1920 se ve Třech Dvorech oženil s Annou Šidlákovou. Jejich potomci žijí i dnes ve Třech dvorech, syn Karel dokonce ve stejném domě jako jeho otec i děd.

Podruhé se Karel nejstarší oženil v roce 1893 s Kateřinou Novákovou. Jejich nejstarším dítětem byla Marie, narozená 16. prosince 1893, moje prababička. Dalšími dětmi byly: Miroslava, nar. 1896, Helena, nar. 1898 a Božena, nar. 1900, která týž rok i zemřela.