Nadpis


Zpět

Rod Čudlíků

Příjmení "Čudlík" zaujme na první pohled, že?

I mě zaujalo, protože jsem se s tímto příjmením nikdy předtím nesetkala. A to z jednoho prostého důvodu - můj prastrýc, bratr mé babičky, byl posledním Čudlíkem v České republice. Proč byl? Protože na žádost jeho manželky si jeho rodina změnila příjmení z Čudlík na Ambrož. Je to škoda, takové unikátní příjmení aby člověk pohledal.

Jméno Čudlík je ovšem odvozenina z příjmení Čudlý. Ke zkomolení nebo prostě pozměnění tohoto jména došlo někdy v 2. polovině 19. století. Můj praprapradědeček se ještě píše Čudlý, ale můj prapradědeček už je Čudlík. A toto jméno má i v matrice narozených, kde je zaznamenán jeho syn František, ačkoli jeho otec Josef je tam uvedený jako Čudlý. Dnes už bohužel nezjistím, zda šlo o přepis nebo o záměrnou změnu jména - což je škoda, vysvětlení by bylo jistě zajímavé.

Zatím o této rodové větvi mnoho nevím, ale aspoň krátký popis neuškodí.

Při čtení knihy Patent zvaný toleranční jsem narazila na zajímavou věc - obec Šach byla skoro celá evangelická. Přitom já jsem nikdy nenarazila na to, že by se rodina hlásila k evangelíkům. Až jsem narazila na zápis v matrice narozených pro obec Telč, fol. 443, kde stojí poprvé uvedeno: František Čudlík, obuvník v Telči, manželský syn Josefa Čudlíka nádeníka v Telči (evang. vyzn.) a Marie rodem Maškovy (katol.) - tohle jsem zatím nikdy předtím u Čudlíkových v matrice nezaznamenala. Chystám se na katedře půjčit přihlášky evangelíků z raně toleranční doby pro okres Jihlava - snad tam najdu i Čudlíkovy.

Mým nejstarším známým předkem je František Čudlý ze Šachu v okrese Jihlava - je to malá ves, dnes součást obce Volfířov v okrese Jindřichův Hradec, několik kilometrů jihozápadním směrem od Telče. Narodil se někdy na přelomu 18. a 19. století a oženil se s Marií Mackovou (příjmení v mužském rodě zní Macke), se kterou měl dceru Annu. Samozřejmě to nebude jediné dítě, ale zatím se jedná o jediného mně známého potomka.

Anna zřejmě sloužila v Telči, kde se jí také narodil nemanželský syn Josef Čudlý. Jaký asi měla osud - dcera venkovana sloužící ve městě? Asi podobný, jako spousta jiných, jí podobných děvčat, která doufala, že ve městě najdou štěstí - a místo toho se pak vrátila domů s dítětem. Mohu jen hádat, jak se jí potom žilo, zda se vrátila zpátky do Šachu i se synem, nebo dál zůstávala v Telči.

Každopádně její syn se někdy na začátku 60. let 19. století oženil s Marií Maškovou z Černíče. To by mohlo napovídat, že v té době žil v Šachu, takže se mohl s Marií seznámit na nějaké místní tancovačce nebo trhu (i když z Černíče není do Šachu na tehdejší poměry blízko, ale zase ne tak daleko, aby se to nedalo vzít jako vysvětlení). Marie byla dcerou Františka Maška z Černíče a Anny roz. Bláhové. Nezůstali ovšem na vsi, ale odstěhovali se do Telče. Zde se 22. října 1867 narodil jejich syn František, můj prapradědeček.

Dalším dítětem tohoto páru byla dcera Marie - a ta "zdatně" pokračovala v životních osudech své babičky Anny. V letech 1888-1894 se jí nadorily tři nemanželské děti - syn Antonín Čudlý, narozeného 14.1.1888 v Telči č. 114, který zemřel v roce 1919 ve Znojmě, a dvojčata Josef a Růžena, narozená 6.3.1894, která se nedožila ani jednoho roku - Josef zemřel 4 dny po narození, Růžena šest měsíců po narození. Jaké byly další Mariiny osudy, to pro mě zatím zůstává velkou neznámou.

František Čudlík se oženil s Marií Schütznerovou, dcerou telčského měšťana Antonína Schütznera a Kateřiny Štamberové rovněž z Telče. Marie se narodila 9.1.1870 a měla jediného sourozence - sestru Františku. O ní vím mnohem víc než o Marii, protože ta zemřela dlouho před rokem 1949, kdy se narodila moje mamka - usuzujeme na to z toho, že mamka o ní nikdy neslyšela vyprávět.

Udělám tedy malou odbočku..
Františka Schütznerová se narodila 6. března 1872 v Telči. Celý život zůstala svobodná a do svých 45 let žila a pracovala ve Vídni jako posluhovačka. Po návratu zpět do Telče už údajně nikdy nepracovala - vydělala si za dobu, kterou strávila ve Vídni, dostatek na to, aby dožila v klidu a pohodlí. Bydlela v Telči pod náměstím (resp. ze zadní strany náměstí) a ve stáří žila v domově důchodců v Telči - mamka si pamatuje, jak zde slavila devadesátiny. V tomto domově také zemřela kolem roku 1964 v úctyhodném věku 92 let. Mamka si ji pamatuje jako drobounkou paní, ale vždy dámu, která nosila černé šaty a bílou krajkovanou zástěrku a šedý drdůlek. Jistě to musela být velice zajímavá paní, která si za svůj život hodně zažila...

A zpátky k Čudlíkovým...

Marie a František Čudlíkovi měli dvě děti - dceru Růženu a syna Františka. Růžena se narodila 13.4.1897 - zatím o ní vím jen to, že se v roce 1921 vdala v Telči - jejím manželem se stal František Hejda. Rodina Hejdových dodnes v Telči žije, ovšem je otázkou, zda pocházejí právě z tohoto páru.

František se narodil 31.8.1901 v Telči č. 121. Později, když už byl ženatý s mou prababičkou, se o něm v naší rodině prý vykládalo, že byl nemanželský - to samozřejmě není pravda, jako obvykle zřejmě zapracovaly pomluvy typu JPP (jedna paní povídala) - nemanželský byl jeho dědeček. Oženil se 17. srpna 1924 s Marií Musilovou z Mrákotína (nar. 21.12. 1902, dcera Antonína Musila a Marie Trojanové) a již 21.9.1924 se jim narodilo první dítě, dcera Vlasta. Jak z blízkosti sňatku a porodu vyplývá, František se víc ženit musel než chtěl - on by si rád dál užíval života, proto byl v pozdějších letech hodně do větru. A protože pracoval jako stavbyvedoucí, byl poměrně často mimo domov, což mu zřejmě vyhovovalo. S rodinou se přestěhoval do Nebušic (dnes součást Prahy 6), zde se také narodil syn Vlastimil, druhé a poslední dítě tohoto páru...